Horolezení



Charakteristika

V oblasti Bezingi jsou soustředěny všechny nejvyšší vrcholy Kavkazu, vyjma dvou vrcholů sopečného původu, Elbrusu a Kazbeku. V "srdci Kavkazu", jak se oblasti přezdívá, se nachází osm vrcholů s výškou přes 5000 metrů. Této výšce také odpovídá rozsáhlost zalednění a náročnost cest. V porovnání s Alpami jsou cesty delší, s dlouhými a náročnými nástupy (často musíme počítat s bivakem), svou roli hraje i větší nadmořská výška a charakter skály, která je hodně lámavá.
V horolezeckém táboře Bezingi často působili elitní horolezci z celého SSSR. V současné je návštěvnost oblasti podstatně nižší, než v dobách největší slávy. Potkat zde západního turistu je opravdovou vzácností. Ti se spíše soustřeďují v "atraktivnější" oblasti Elbrusu.

Pro dopravu z Nalčiku do tábora Bezingi je možné použít linkový autobus nebo soukromou "maršrutku" (mikrobus). Autobus jezdí za 30 R (včetně batohu) do vesnice Bezingi. Odtud je to do tábora ještě asi 20 kilometrů. Dále je možné jít pěšky nebo si zaplatit odvoz náklaďákem až do tábora ( my platily 550 R za 6 lidí). Cestou do tábora se projíždí kolem posádky pohraničníků, kteří vyžadují "propusk" (bez něj nikoho nepustí !!!)

Tábor je velmi dobře vybaven (wc, sprchy s teplou vodou, jídelna, bar, obchůdek a sklad, kde se dají nakoupit všechny běžné potraviny včetně zeleniny za ceny jen o málo vyšší než ve městě).
Ubytování ve stanech je teoreticky zadarmo, ale je nutné zaplatit poplatek za "služby" (1$ za den). Ceny chatiček se pohybují od 2$ výše.

Pro turisty známější a také atraktivnější je údolí Baksan s nejvyšším vrcholem Kavkazu Elbrusem (5 642 m). Ale Baksan není jen Elbrus. Náročnější horolezci určitě zamíří spíše na Donguzorun, Nakratau, Šeldu nebo Ušbu, která je ale prý v současné době ohrožována bandity ze Severní Osetie, kteří pořádají výpady na Ušbinské plato a okrádají alpinisty.

V údolí se nabízí možnost ubytování v kempech, ubytovnách a pravděpodobně i v soukromí. Jídlo lze nakoupit v každé vesnici. Navíc jsou tu i "hospůdky" a bary, kde se dá za slušné ceny najíst (doporučuju hospodu "Globe" v táboře Adyl - Su).

Do údolí Baksan jezdí z Nalčiku autobusová linka i soukromí dopravci (bus vyjde levněji cca 50 R). Pro výstup na Elbrus je nejvhodnější dojet do horolezeckého tábora Adyl - Su (těsně za vesnicí Elbrus). Ubytování ve vlastních stanech je za 1$ za noc, chatičky od 2$.
V táboře je jídelna, potraviny lze koupit v asi kilometr vzdálené vesnici Elbrus.

Počasí
Počasí je do značné míry ovlivněno blízkostí Černého moře, což přináší časté a vydatné srážky (Při našem výstupu na Elbrus napadlo ve výšce cca 5000 m přes noc 30 centimetrů sněhu). Jinak po zbytek expedice jsme měli poměrně štěstí. Počasí bylo stálé (přes den jasno, v odpoledních hodinách oblačno s občasnou přeháňkou).

Vybavení
Na náročnější výstupy jsou potřeba dva cepíny, lana (1/2), vývrtky, karabiny, smyčky, helma, čelovka a věci na bivak (kvalitní stan, vařič...)
Pro méně náročné tůry a treky je výbava obdobná. Stačí však jeden turistický cepín a jedno slabé lano (jištění na ledovci s trhlinami).
Co si vzít na sebe vám poradí průvodce outdoorovým vybavením.

KCP
Organizace KCP je kombinací horské služby a horských vůdců. Ti v táboře Bezingi poskytují informace o cestách, podmínkách v nich, počasí a zároveň monitorují a usměrňují pohyb jednotlivých horolezeckých skupin v oblasti. Ve "strategických" místech (většinou na nástupech nejfrekventovanějších cest) jsou umístěny chatičky se členem KCP, který je ve spojení s táborem a kterému se horolezci hlásí před a po výstupu (při obsazení cesty je oprávněn neudělit povolení k výstupu !)

Cesty
Popis kopců, na které jsme vylezli nebo se o to alespoň pokusily

Ukju (4 346 m)     Dumalatau (4 557 m)     Gestola (4 860 m)     Elbrus (5 642 m)