Ukju (4 346 m)

přístup
přístup
tudy vede cesta
výstup

Charakteristika
Skalnatý a poměrně snadno dostupný vrchol v severovýchodní části oblasti Bezingi jsme využili pro aklimatizační a orientační tůru. Výstup byl úspěšný, ale kvůli špatnému počasí jsme okolní kopce vůbec neviděli.

Cesta
název:           Jižní hřeben
obtížnost:      2A
první výstup:   A. Naimov, V. Andropov

Matroš
Lano, několik smyček a karabin, případně mačky (možno nechat pod nástupem).

Přístup
U horolezeckého tábora Bezingi (2 200 m) přejdeme most a stoupáme po moréně na levé straně údolí Mižingri. Asi po 30 minutách z morény odbočíme vlevo. Překročíme řeku (doporučuju odpočinek) a pokračujeme po cestičce strmým travnatým svahem později přecházejícím v suť. Ve výšce 3 200 m stojí bivakovací chatka cca pro 15 lidí. Nad chatkou ve výšce 3 450 m je velká plošina vhodná k postavení stanů. Místa je opravdu hodně. Ve spodní části (vlevo po příchodu) je „studánka“. Po cestě směrem nahoru na levé straně stojí chatička (Golubjatňa - „Holubník"), ve které má službu člen KCP.

Výstup
Od „Holubníku" vycházíme brzy ráno ještě za tmy. Po chvíli dojdeme na ledovec. Když se budete držet po jeho pravé straně, dá se jít i bez maček, ale zprava ze skal padají kameny. Bezpečnější (hlavně za tmy) je jít středem ledovce, kde jsou však zapotřebí mačky.
Asi 200 metrů před sedlem odbočíme vlevo na kraj ledovce odkud se zvedá široký suťový svah, kterým se vydáme nahoru (je to pěkná makačka). Ze sedélka pokračujeme po skalnatém hřebínku až na vrchol.

Sestup
Nejjednodušší sestup vede cestou výstupu.

Jak jsme dopadli

Fotky z výstupu